Sajnos egyre gyakrabban találkozhatunk ragasztott fülpárnával az újabb fejhallgató típusokon. A ragasztott fülpárna azt jelenti, hogy a fülpárnát nem egy rugalmas perem rögzíti a fejhallgatóhoz. Ehelyett az öntapadós fülpárna gyárilag rá van ragasztva a fejhallgatóra. Az ilyen fülpárnák cseréje sokkal körülményesebb, viszont ugyan olyan hamar elhasználódnak, mint a többi.

Nálunk ragasztott fülpárnák egyáltalán nem kaphatóak, ezek cseréjét nem vállaljuk.

Ettől függetlenül sok ragasztott fülpárnás fejhallgató típushoz létezik utángyártott fülpárna, ezeket házilag is ki lehet cserélni, hogyha van hozzá némi affinitása és türelme. Most ehhez adunk pár hasznos tanácsot:

FBS ragasztó

  • A régi fülpárna eltávolításakor a fejhallgatót alaposan meg kell tisztítani a fülpárna ragasztójának maradékától, hogy az új fülpárna tapadófelülete teljesen felfeküdjön.
  • A hangszóró membránjára fokozottan ügyeljünk, hogy fel ne sértsük, ne menjen bele szivacsdarab, hajszál, ragasztó vagy egyéb szennyeződés. Ha koszos, akkor is csak sűrített levegővel tisztítsuk.
  • A megtisztított felületet tisztítószerrel zsírtalanítani kell, hogy az új fülpárna megfelelően tapadjon rá.
  • Az új fülpárnát pontosan, precízen illesszük a helyére, mert ha feltépjük a ragasztást, akkor az másodszor már kevésbé fog ragadni.
  • A legtöbb utángyártott öntapadós fülpárna ragasztó felülete kevésbé jó minőségű, vagyis nem tapad eléggé. Ezeknél célszerű plusz ragasztót kenni a tapadófelület alá, hogy a fülpárna tartósan a helyén maradjon. Ehhez olyan ragasztót használjunk, ami rugalmas marad, miután megköt. Ilyenek például a szilikonos ragasztók, az FBS vagy a gumiám paszta.
  • Plusz ragasztó használatakor különösen figyeljünk oda, hogy csakis a tapadófelületre kenjünk ragasztót, a fejhallgató látszó részeire és a fülpárna műbőr borítására ne kerüljön ragasztó.
  • Plusz ragasztó használatakor vegyük figyelembe az adott ragasztó száradási idejét. Amíg a ragasztó megköt, addig a fejhallgatót feltehetjük például egy labdára, hogy a fülpárnák szorosan a helyükön maradjanak.

Kerüljék a szakszerűtlen megoldásokat!

Sajnos nem minden fejhallgató típushoz létezik utángyártott fülpárna, illetve üzletünk kínálata sem teljes körű. Ha Ön egy olyan fejhallgatóhoz keres fülpárnát, amihez nálunk nem kapható, akkor nem érdemes erőltetni a dolgot, mert ezek a fülpárnák nem univerzálisak, adott típushoz vagy típusokhoz gyártják őket. Pusztán a fülpárnák méretei alapján nem lehet megállapítani a kompatibilitást, mert ezen kívül számíthat például a fülpárna formája, rögzítésének módja, vagy a perem vastagsága is. Sokszor mondják, hogy:

“Nem baj, akkor adjon valami hasonló méretűt, majd ráragasztom valahogy.”

Az efféle kontár megoldásokat egyáltalán nem javaslom, mert többnyire nem esztétikusak és nem is tartósak.

A peremes fülpárnákat nem arra találták ki, hogy felragasszák őket, ezeknek nincs kemény talpuk és tapadófelületük, mint az öntapadós fülpárnáknak. Ha első nekifutásra nem talál utángyártott fülpárnát a fejhallgatóra, akkor se kókányoljon, inkább szánjon rá még némi időt, és keresgéljen tovább az interneten a pontos típus alapján vagy vegye fel a kapcsolatot a gyártóval vagy a hazai márkaképviselettel!